تزریق چربی

کاهش بافت چربی صورت یکی از عوارض شایعی است که با افزایش سن در افراد بروز می کند. ایجاد چین و چروک در پوست ، شلی و افتادگی آن از جمله مواردی هستند که به دنبال کم شدن حجم چربی در پوست ایجاد می شوند. تزریق چربی ، یکی از روش های جوانسازی پوست است که با انجام آن ، نه تنها حجم صورت افزایش می یابد ، بلکه چین و چروک ها و افتادگی پوست نیز تا حد زیادی برطرف می شوند ؛ در نتیجه شادابی و جذابیت چهره افزایش خواهد یافت. در ادامه مطلب ، دکتر نیلوفر تاری بهترین متخصص گوش ، حلق و بینی در زاهدان ، این روش جوانسازی فوق العاده را دقیق تر بررسی می کند.

 

تزریق چربی _ دکتر تاری

پروسه تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی ، یک روش جوانسازی صورت است که به عنوان فیلرها یا حجم دهنده ها استفاده می شود. در این روش ، پزشک خوب در زاهدان ، چربی مورد نیاز را از ران ، باسن ، شکم ، پهلو یا دیگر مناطق می گیرد و پس از انجام تغییراتی در آن ، چربی را به ناحیه مورد نظر در صورت ، تزریق می کند.

مزایای این پروسه جوانسازی چیست؟

در این فرآیند تزریق چربی ، ماده پرکننده صورت از بدن خود فرد گرفته می شود ، بدین ترتیب پوست صورت ماده وارد شده را پس نمی زند.

 • اثر این فرآیند طبیعی است.
 • این روش کم تهاجمی است.
 • حجم چربی استخراج شده از بدن بسیار کم است.
 • در زاویه سازی صورت نیز موثر است.
 • علاوه بر پر کنندگی صورت ، خاصیت جوانسازی نیز دارد.
 • امکان استفاده در زیر چشم ، گونه ، پیشانی ، خط خنده و دیگر نواحی صورت را دارد.

تزریق چربی در کدام قسمت های بدن کاربرد دارد؟

افزایش حجم سینه

اگر تمایل به بزرگ تر شدن سینه های خود را دارید و نمی خواهید این پروسه را با بکارگیری از جراحی های پر تهاجم انجام دهید ، تزریق چربی به سینه ها می تواند گزینه مناسب و بدون خطر برای شما باشد. بهتر است بدانید که این پروسه برای افرادی که قسمتی از بافت سینه خود را از دست داده اند و یا عدم تقارن در سینه های آن ها مشاهده می شود ، بسیار کاربردی است.

صورت

افرادی که با گذشت زمان با چین و چروک های عمیق در صورت خود مواجه می شوند می توانند با استفاده از تزریق چربی ، تمامی این چین و چروک ها و حتی فرو رفتگی هایی که بر اثر جوش و آکنه به وجود آمده اند را درمان کنند.

باسن

در این تکنیک زیبایی تزریق چربی می توان بدون هیچ گونه برش و استفاده از ایمپلنت ها و همچنین  عمل جراحی ، سبب پر شدن باسن و افزایش انحنای این عضو نیز شد.

گونه

با بکارگیری از تزریق چربی توسط بهترین پزشک در زاهدان ، می توانید کانتوری زیبا و برجستگی فوق العاده ای را بر روی گونه های خود ایجاد کنید که علاوه بر این موارد ، در رفع افتادگی پوست و شل شدن عضلات گونه نیز بسیار مفید می باشد.

زاویه سازی فک

امروزه زاویه سازی فک در میان خانم ها و همچنین آقایان ، طرفداران بسیار زیادی نیز پیدا کرده است. این دسته از افراد می توانند بدون نیاز به جراحی و پروتز فک ، با تزریق چربی در چانه خود ، سبب ایجاد زاویه ای زیبا در فک شوند.

خط اخم 

داشتن یک عادت نادرست مانند اخم کردن مداوم و افزایش سن می تواند باعث ایجاد خط عمیق میان دو ابرو شود که با تزریق چربی می توان این خطوط و حتی خطوط موجود بر روی پیشانی را نیز از بین برد.

معایب تزریق چربی

 1. استخراج چربی از بدن و آماده سازی آن زمان بر است.
 2. با انجام ورزش و بالا رفتن متابولیسم بدن ، چربی ها آب می شوند.
 3. جهت حجم دهی به باسن ، سینه و در کل حجم دهی زیاد ، نیازمند تکرار جلسات است.

کاندیدای مناسب تزریـق چربی چه کسانی هستند؟

افرادی که دارای شرایط ذیل هستند ، بهترین کاندیدا برای تزريق ماده چربی می باشند:

 • افرادی که شرایط مطلوبی از نظر روحی و روانی دارند.
 • اشخاصی که از لحاظ جسمی کاملاً سالم می باشند.
 • اشخاصی که می خواهند در ظاهر خود بهبود ایجاد نمایند.
 • اشخاصی که در بدن خود دارای اسکار ، چین و چروک و افتادگی می باشند.
 • افرادی که از این روش جوانسازی پوست توقعات و انتظارات واقع بینانه دارند.
 • اشخاصی که پری صورت و برجستگی های موجود در آن و در نتیجه نمای جوان چهره خود را از دست داده اند.

تزریـق چربی چه کاربردهایی دارد؟

این روش جوانسازی پوست کاربردهای متعددی دارد ، مواردی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم ، از جمله شایع ترین کاربردهای این روش به شمار می روند:

 1. برجسته کردن باسن
 2. حجیم نمودن و پر کردن پشت دست ها
 3. برجسته کردن نواحی مختلف صورت به ویژه گونه ها
 4. تزریق چربی و برطرف کردن برخی از صدمات حاد و مزمن بافت نرم
 5. درمان بعضی از نواقص و مشکلات مادرزادی مثل آتروفی فاسیال یا نیمه صورت
 6. آتروفی به وجود آمده ناشی از بالا رفتن سن در نواحی گوناگونی مانند خطوط خنده ، خط اخم و پلک ها

 

 

مراحل تزریـق چربی در زاهدان

مرحله اول یا برداشت چربی

در این مرحله پزشک با بهره گیری از مواد ضد عفونی کننده همچون الکل ، منطقه ای که باید از آن چربی برداشت شود را استریل می کند. پس از آن ، با ابزار مخصوصی به اسم کانولا اقدام به خارج نمودن بافت های چربی مورد نیاز می نماید و ماده را جهت تزریق چربی اماده کند.

مرحله دوم یا پالایش چربی

به طور معمول ، همراه چربی استخراج شده از بدن ، مقداری مایعات یا خون وجود دارد که باید از چربی جدا شده و سپس برای تزریق چربی مورد استفاده قرار بگیرد. به همین منظور ، پزشکان از دستگاهی به نام سانتریفیوژ به منظور خالص سازی بافت های چربی بهره می گیرند.

مرحله سوم یا انتقال چربی

در این مرحله موضعی که باید به آن چربی تزریق شود ، ابتدا ضدعفونی و سپس بی حس می گردد. سپس به بهترین پزشک در زاهدان ، اقدام به تزریق چربی به بافت ها می نماید.

آیا پس از برداشت چربی جای زخم باقی می ماند؟

جهت استخراج چربی از لیپوساکشن استفاده می کنند. در لیپوساکشن برش بسیار کوچکی در ناحیه باسن ، شکم ، پهلو ، ران یا دیگر مناطق دارای چربی ، ایجاد می شود. پس از استخراج ، محل برش خورده ، بخیه می شود. اما جای این برش به دلیل کوچک بودن محل زخم به مرور زمان از بین می رود. درصورتی که پوست شما کلاژن سازی پایینی دارد ، می توانید با استفاده از کرم های موضعی و آبرسان ها ، درصدد ترمیم سریع تر محل زخم برآیید. این کرم ها با افزایش کلاژن سازی و بالا بردن سطح الاستینه پوست ، محل زخم را از بین می برند.

بررسی تفاوت های تزریق چربی با تزریق ژل

تفاوت اصلی بین تزریق چربی و تزریق ژل (فیلر) در مورد نوع ماده ‌ای است که به عنوان مواد تزریقی استفاده می‌ شود ؛ اما این تفاوت ها در موارد دیگری نیز وجود دارند که در ادامه می خواهیم شما را با آن ها آشنا سازیم. البته باید بدانید که هر دو روش برای بهبود ظاهری صورت و بدن مورد استفاده قرار می‌ گیرند و تفاوت هایی با یکدیگر دارند که عبارتند از:

تزریق چربی 

ماده تزریقی. در این روش ، چربی از سایر مناطق بدن فرد جمع ‌آوری شده و سپس بعد از پالایش و آماده‌ سازی ، به عنوان ماده‌ تزریقی در صورت و دیگر نواحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده. تزریق چربی برای اصلاح شکل بدن ، پر کردن و افزایش حجم در مناطق مختلف بدن ، مانند صورت ، لب ها ، پهلو ها ، و ران ‌ها و باسن استفاده می‌ شود.

تزریق ژل (فیلر)

ماده تزریقی. در این روش ، پزشک به طور معمول از یک نوع ژل ، حاوی موادی به نام هیالورونیک اسید ، به عنوان ماده‌ تزریقی بهره می گیرد.

موارد استفاده. پزشک تزریق این ماده را معمولاً برای پر کردن چین و چروک ، افزایش حجم لب ها یا تغییرات ظاهری دیگر در صورت و بدن استفاده می‌ کند. این نواحی ، شامل پرکردن خطوط چین ‌های انگشتان و بهبود ظاهر دست‌ ها ، ایجاد تغییرات ظاهری در مناطقی مانند گونه ‌ها و گوش ‌ها می باشند.

به طور کلی ، تزریق چربی ممکن است برای افزایش حجم و تغییر شکل بدن استفاده شود ، در حالی که تزریق ژل (فیلر) معمولاً برای پر کردن چین و چروک و افزایش حجم در نقاط خاصی از صورت و رفع برخی از چین و چروک های بدن استفاده می‌ شود. در انتها باید بدانید که تزریق چربی کاربرد گسترده تری نسبت به مورد دوم داشته و بیشتر برای حجیم سازی و رفع فرورفتگی های بدن مورد استفاده قرار می گیرد .

مراقبت های بعد از تزریق چربی

یکی از فاکتورهای لازم برای حاصل شدن بهترین نتایج انجام این پروسیجر ، رعایت دستورالعمل ها و نکات مراقبتی بعد از این روش جوانسازی می باشد. در ذیل ، به تعدادی از این نکات مراقبتی اشاره کرده ایم:

 • هر 1 ساعت یکبار و هر بار به مدت 15 دقیقه بر روی نواحی تحت تزریق همچون زیر چشم ها ژل یخ یا کمپرس سرد بگذارید. این کار را برای 24 تا 48 ساعت انجام دهید.
 • ژل یخ سوخت و ساز سلولی را با خنک نمودن ناحیه تحت تزریق کاهش می دهد ؛ این کار باعث می شود تا روند گرافت و پیوند بافت های چربی بهتر شده و از طرف دیگر از بروز کبودی تا حد زیادی جلوگیری شود.
 • زیر سر خود را به مدت 3 روز بعد از تزریق چربی با گذاشتن دو بالشت در زیر آن بلندتر از سطح بدن قرار دهید ؛ این کار از تشدید تورم جلوگیری می نماید.
 • در صورتی که تزریق به صورت انجام شده باشد بهتر است در اطراف خود نیز بالشت بگذارید ، این کار موجب جلوگیری از غلت زدن و فشار آمدن به صورت می شود.

سایر مراقبت های بعد از تزریق چربی

 1. از خم کردن سر بعد از تزریق چربی ، برای مدت طولانی به سمت پایین اجتناب نمایید.
 2. احساس کمی غیرقرینگی بعد از تزریق طبیعی است. این مشکل در بیشتر موارد بعد از فروکش کردن تورم برطرف می شود.
 3. از استحمام کردن برای 2 روز بپرهیزید ؛ بعد از این مدت زمان نیز توجه کنید که موضع مورد نظر را به هیچ وجه حین استحمام ماساژ ندهید. تمام دقت خود را به کار بگیرید که کوچک ترین فشاری به نواحی تزریق شده وارد نشود.
 4. بروز کمی درد به ویژه حین لمس موضع تزریق شده ، امری بسیار طبیعی و شایع است که بعد از حدود 10 روز به طور کامل برطرف خواهد شد. پزشک خوب در زاهدان ، برای تسکین این درد مسکن هایی را برای تان تجویز می نماید که فقط مجاز به مصرف این داروها هستید.

پاسخ

یک + پانزده =

تماس با دکتر